Rally Dakar 14η ημέρα: Αυστριακός θρίαμβος με Walkner και KTM στην κορυφή (Video)

O 17ος συνεχόμενος τίτλος για την ΚΤΜ

Γράφει ο Μανόλης Βλαχάκης  //  21.01.2018

O πρώτος Αυστριακός στην ιστορία που κερδίζει το Rally Dakar πάνω σε μια μοτοσυκλέτα από την ίδια χώρα έγινε ο Matthias Walkner

Ο καλύτερος τρόπος για την ΚΤΜ να γιορτάσει την 17η συνεχόμενη νίκη της στο σκληροτράχηλο Rally Dakar όταν αυτό γίνεται με ένα “δικό της παιδί”, τον Matthias Walkner. Ο Αυστριακός εξασφάλισε την πρώτη θέση της γενικής και τον τίτλο τερματίζοντας όγδοος πεντέμισι λεπτά πίσω από τον Kevin Benavides με Honda.

Dakar 14 3

Η τέταρτη συμμετοχή του Walkner στο Dakar έμελλε να είναι η επιτυχημένη για αυτόν, αφού στις δύο πρώτες είχε εγκαταλείψει και πέρσι είχε έρθει δεύτερος. Είναι ο πρώτος Αυστριακός που κερδίζει στην κατηγορία των μοτοσυκλετών και ο δεύτερος από τη χώρα του που κερδίζει Dakar, μετά τον Peter Reif με συνοδηγό τον Johann Deinhofer στην κατηγορία των φορτηγών.

Dakar 14 4

Ο Αργεντινός Kevin Benavides τερμάτισε εν τέλη στην δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης και αποθεώθηκε από τους συμπατριώτες του στη γραμμή του τερματισμού.

Dakar 14 10

Στην τρίτη θέση με KTM, ο νικητής του Dakar για το 2016, Toby Price, που κατάφερε να βρει τον παλιό του εαυτό στο δεύτερο μισό του φετινού Dakar. Έτσι τερμάτισε στην δεύτερη θέση της γενικής. Όπως ο ίδιος δήλωσε κατά τις πρώτες διαδρομές προσπαθούσε να βρει τα πατήματα του. Αυτό γιατί ο πολύ σοβαρός περσινός τραυματισμός επηρέασε την πορεία της προετοιμασίας του το χειμώνα σε σωματικό και ψυχολογικό επίπεδο.

Τρίτος ο Antonie Meo επίσης με KTM που πραγματοποίησε και αυτός ένα πολύ δυνατό δεύτερο μισό στη φετινή διοργάνωση και κατάφερε να τερματίσει στην τέταρτη θέση της γενικής.

Dakar 14 7
Τέταρτος τερμάτισε ο Daniel Carreras εκπροσωπώντας την Himoinsa Racing Team, μια θέση που του έδωσε την ένατη θέση γενικής.

Gas Gas team 1

Ο Johhny Aubert της Gas Gas βρέθηκε πέμπτος κατά την τελευταία διαδρομή και έκτος στην γενική. Καθόλου άσχημα για μια ομάδα που ανακοίνωσε τη συμμετοχή της στο Dakar μερικές μόλις ημέρες πριν από την εκκίνηση του αγώνα.

Hero MotoSports Team Rally rider Oriol Mena

Ο Oriol Mena για την Hero, τερμάτισε έκτος και έβδομος γενικής. Μια θέση που αποτελεί μεγάλο επίτευγμα για την Ινδική εταιρία. Πέραν αυτού αναδείχθηκε και ο rookie του φετινού Dakar.

Ο Gerrard Guell της Himoinsa Racing Team τερμάτισε έβδομος, άλλα πέμπτος στη γενική και συμπλήρωσε την πολύ καλή εμφάνιση της ομάδας στο φετινό Dakar με δύο αναβάτες εντός της δεκάδας.

Ο Jose Florimo για την Honda με την ένατη θέση χθεσινή του θέση βρέθηκε στη δέκατη θέση γενικής και αποτέλεσε τον δεύτερο αναβάτη της εταιρίας εντός της δεκάδας.

Sherco TVS Dakar 2018

Τη δεκάδα έκλεισε ο Juan Garcia με Sherco που συνέχισε τις καλές εμφανίσεις του κατά τις τελευταίες τέσσερις διαδρομές.

Dakar 14 2

Ενδέκατη στη διαδρομή και δωδέκατη στη γενική η πιο γρήγορη και για φέτος γυναίκα του Dakar Laia Sanz με KTM.

Dakar 14 14

Ο Pablo Quintanilla με Husqvarna είχε άλλη μια κακή ημέρα στον αγώνα. Τερματίζοντας 47ος ευτυχώς γι αυτόν δεν έχασε την όγδοη θέση της γενικής.

Οι αναβάτες κλήθηκαν να καλύψουν περίπου 9.000 χιλιόμετρα στις τρεις χώρες, του Περού, της Βολιβίας και της Αργεντινής που διεξήχθη το φετινό Dakar. Όπως πολλοί δήλωσαν ήταν ίσως το δυσκολότερο Dakar απο τότε που μεταφέρθηκε στην Νότιο Αμερική απο την Αφρική.

Dakar 14 1Αποτελέσματα

Dakar Rally 2018
Stage 1 | 6 Ιαν. | Lima - Pisco | SS: 31χλμ | Σύνολο: 272χλμ
Stage 2 | 7 Ιαν.| Pisco - Pisco | SS: 267χλμ | Σύνολο: 278χλμ
Stage 3 | 8 Ιαν. | Pisco - San Juan de Marcona | SS: 295χλμ | Σύνολο: 504χλμ
Stage 4 | 9 Ιαν. | San Juan de Marcona - San Juan de Marcona | SS: 330χλμ | Σύνολο: 444χλμ

Το αφιέρωμα στον Walkner απο τους διοργανωτές

Loris Capirossi και Luigi Dall’ Igna εκφράζουν τους προβληματισμούς τους για τις ταχύτητες που συνεχώς αυξάνονται
Η ιαπωνική εταιρεία ανακοίνωσε την συμμετοχή της στον θρυλικό αγώνα αντοχής με μια ειδική έκδοση του GSX-R που θα χρησιμοποιεί βιώσιμα εξαρτήματα και καύσιμα
Δεύτερος αγώνας για τα superbike και τα απρόσμενα αποτελέσματα συνεχίζονται
Ο Ισπανός ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθροy, μπροστά από Bastianini και Acosta, σε έναν αγώνα με δραματικό τέλος