Rally Dakar 7η ημέρα : Τρίτη νίκη για Barreda, πρώτος ακόμα ο Beveren (Video)

Ο Ισπανός με τη Honda έδειξε γιατί συγκαταλέγεται ανάμεσα στα φαβορί

Γράφει ο Μανόλης Βλαχάκης  //  14.01.2018

Από τους συνήθεις ύποπτους αναβάτες που ξεχωρίζουν στο φετινό Dakar συμπληρώθηκε η δεκάδα κατά την έβδομη μέρα

Την έβδομη ημέρα, έχοντας γεμίσει μπαταρίες και πλήρως αναδιοργανωμένοι μετά το ρεπό τους, οι αναβάτες των 110 μοτοσυκλετών και 41 quada ξεχύθηκαν στα 726 χιλιόμετρα της διαδρομής στα βουνά της Βολιβίας. Οι έντονες βροχές των προηγούμενων ημερών άφησαν μια διαδρομή γεμάτη νερό και λάσπη, κάνοντας τη ζωή των συμμετεχόντων ιδιαίτερα δύσκολη.

Dakar 7 6

Πρώτος τερμάτισε ο Joan Barreda με Honda, ξεπερνώντας τον εαυτό του μετά το μεγάλο λάθος της τρίτης ημέρας που τον έφερε πολύ πίσω στην κατάταξη. Η διαφορά που πήρε από την αρχή της διαδρομής τού εξασφάλισε τη νίκη, παρά τον σοβαρό τραυματισμό (κάκωση συνδέσμων) που κάνει αμφίβολη τη συνέχειά του στον αγώνα. Εν μέσω αφόρητων πόνων, κατάφερε όχι μόνο να τερματίσει, αλλά και να κερδίσει. Αυτή η νίκη τον ξαναβάζει στη διεκδίκηση της πρώτης θέσης, όμως όλα θα εξαρτηθούν από την πορεία της υγείας του.

Dakar 7 8

Ένας αναβάτης που δεν έχει αντιμετωπίσει ακόμη προβλήματα είναι ο Adrien Van Beveren με Yamaha, ο οποίος τερμάτισε στη δεύτερη θέση κοντά στον Ισπανό, χωρίς να τον αφήσει να ξεφύγει πολύ σε χρόνο και εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή της γενικής.

Ο Kevin Benavides με Honda για άλλη μια φορά ήταν μέσα στην τριάδα των προπορευόμενων και βρίσκεται στη δεύτερη θέση του αγώνα.

Dakar 7 3

Ο Pablo Quintanilla με Husqvarna συνεχίζει να πρωταγωνιστεί στο φετινό Dakar. Ο σταθερά γρήγορος ρυθμός του σε συνδυασμό με την αποφυγή σημαντικών λαθών τον έφεραν στην πέμπτη θέση της έβδομης ημέρας και στην όγδοη συνολικά.

Dakar 7 13

Από τις πρώτες θέσεις δεν θα μπορούσαν να λείψουν οι αναβάτες της ΚΤΜ, που πλέον χωρίς τον Sam Sunderland προσπαθούν να πετύχουν ένα θαύμα. Ο Toby Price ήταν τέταρτος και έκτος ο Matthias Walkner. Ο τελευταίος βρίσκεται τέταρτος πλέον στην τέταρτη θέση της γενικής, μία θέση πάνω από τον Αυστραλό. Ο νικητής της έκτης ημέρας, Antonie Meo, κατετάγη ένατος μετά το ένα λεπτό ποινής που του επιβλήθηκε.

Dakar 7 4

Μια θέση πάνω από τον Meo και έκτος γενικής βρίσκεται ο ομοεθνής του Xavier De Soultrait με Yamaha που δεν κατάφερε να πλασαριστεί μέσα στην πρώτη πεντάδα και τερμάτισε όγδοος.

Dakar 7 16

Εντυπωσιακός μέρα με τη μέρα αποδεικνύεται ο rookie Jonathan Barragan με Gas Gas που τερμάτισε ενδέκατος και εξακολουθεί να είναι πρώτος στην κατηγορία του. Πολύ καλή εμφάνιση από τον ομόσταυλο αναβάτη των Ισπανών, Johnny Aubert, ο οποίος χάρη στη δέκατη πέμπτη θέση που τερμάτισε βρίσκεται πλέον στη δωδέκατη γενικής.

Dakar 7 15

Την Κυριακή, όγδοη ημέρα του Rally Dakar, οι αναβάτες θα εκκινήσουν τον αγώνα από το  Uyuni. Εκεί θα βρεθούν αντιμέτωποι με τις άγριες ερήμους και τους κόκκινους σχηματισμούς της Tupiza, μιας πόλης που βρίσκεται στη νότια Βολιβία.

Αποτελέσματα

Dakar Rally 2018
Stage 1 | 6 Ιαν. | Lima - Pisco | SS: 31χλμ | Σύνολο: 272χλμ
Stage 2 | 7 Ιαν.| Pisco - Pisco | SS: 267χλμ | Σύνολο: 278χλμ
Stage 3 | 8 Ιαν. | Pisco - San Juan de Marcona | SS: 295χλμ | Σύνολο: 504χλμ
Stage 4 | 9 Ιαν. | San Juan de Marcona - San Juan de Marcona | SS: 330χλμ | Σύνολο: 444χλμ
Stage 14 | 20 Ιαν. | Córdoba - Córdoba | SS: 119χλμ | Σύνολο: 284χλμ

Google News Ακολουθήστε το 2WO.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλα τα νέα για την μοτοσυκλέτα από την Ελλάδα και τον κόσμο.

Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas