Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας: 5ος και 6ος αγώνας Μέγαρα

Συναρπαστικό φινάλε

22.10.2018
Φωτογραφίες: ppt.gr

Το φετινό Πρωτάθλημα ταχύτητας ολοκληρώθηκε με δύο αγώνες σε δύο ημέρες στην πίστα των Μεγάρων με τον Λευτέρη Πίππο να στέφεται Πρωταθλητής στα Superbike

champions 2018

Σαββατοκύριακο στα Μέγαρα με τους τελευταίους αγώνες να γίνονται με καλό καιρό και αρκετά απρόοπτα με δυσκόλεψαν τους πρωταγωνιστές του σπορ, που είναι οι αναβάτες και οι ομάδες τους. Τέλος καλό, όλα καλά και ελπίζουμε πως η επόμενη ημέρα θα είναι ακόμη καλύτερη για το καλό τον αγώνων.

Superbike

sbk sinioris pippos

Συνιώρης και Πίππος, Πίππος και Συνιώρης ήταν τα φαβορί για τον τίτλο της κορυφαίας κατηγορίας, με τον Φώτη Τσαλική να αποτελεί το αουτσάϊντερ. Οι τρεις διεκδικητές είχαν διαφορά 12 βαθμών μεταξύ τους. Έτσι άρχισε ο 5ος αγώνας, όμως στο τέλος αυτού και με 25 βαθμούς να απομένουν, τα φαβορί επιβεβαίωσαν τον τίτλο τους, ανεβαίνοντας στο πρώτο σκαλί του βάθρου ο Συνιώρης με την Aprilia RSV4 και στο τρίτο ο αναβάτης της Yamaha, Λευτέρης Πίππος. «Σφήνα» ανάμεσά τους, ο Σωτήρης Μπεγνής, ενώ ο Τσαλίκης ήταν τέταρτος. Έτσι φτάνουμε στον τελευταίο αγώνα, με τους δύο πρώτους να έχουν διαφορά ενός βαθμού (95 Συνιώρης – 94 Πίππος) και τους άλλους δύο να ελπίζουν μόνο σε ένα θαύμα (79 Μπεγνής – 78 Τσαλίκης).

pippos yamaha r1

Τελικά αυτοί που πανηγύρισαν τον τίτλο, ήταν η Yamaha και ο Λευτέρης Πίππος, διότι μετά από μια επική μάχη μέχρι τέλους, κατάφερε να επιβληθεί στον πολυπρωταθλητή Σάκη Συνιώρη. Το Yamaha R1 είδε πρώτο την καρό σημαία του τερματισμού, με το μαύρο Aprilia RSV4 να τερματίζει ελάχιστα πίσω του. Στην τρίτη θέση ο Δημήτρης Παπαγγέλου, που άλλαξε κατηγορία στους δύο τελευταίους αγώνες και απέδειξε πως είναι από τους καλύτερους αναβάτες τόσο στα Supersport όσο και στα Superbike.

Βαθμολογία Superbike (pdf)

Supersport

SSP Trintis

Στην δεύτερη τη τάξη κατηγορία του Πρωταθλήματος, είχαμε δύο διεκδικητές για τον τίτλο. Ο Σταύρος Τριντής (Honda) ήταν το φαβορί, με τον Δημήτρη Καρακώστα (Honda) να έχει στόχο μόνο τις δύο νίκες, που θα του έδιναν ελπίδες.

ssp karakostas

Έτσι και έγινε. Ο νεαρός αναβάτης της Honda πρόσθεσε τους 50 βαθμούς στη βαθμολογία του φτάνοντας τους 115 στο σύνολο. Όμως ο Τριντής ήταν τελικά αυτός που πανηγύρισε το Πρωτάθλημα έχοντας δώδεκα περισσότερους, αφού ήταν δεύτερος στον 5ο αγώνα και τρίτος στον έκτο. Η εγκατάλειψη από μηχανική βλάβη στον δεύτερο αγώνα του Πρωταθλήματος στην Τρίπολη ήταν αυτό που τελικά κόστισε στον Καρακώστα.

Και τις δύο ημέρες ο αναβάτης που πλαισίωνε τους δύο πρωταγωνιστές ήταν ο Γιώργος Μαρκεσίνης. Προερχόμενος από τα Superbike, ήταν τρίτος το Σάββατο και δεύτερος την Κυριακή.

Βαθμολογία Supersport (pdf)

Racing

papanikolaou rscing 1

Χωρίς αντίπαλο ο Χρήστος Παπανικολάου στην Racing που έκλεισε τη σεζόν με ακόμη δύο νίκες, κάνοντας το 5 στα 6. Ένας από του πιο ταλαντούχους νεαρούς αναβάτες που πριν λίγο καιρό στάθηκε επάξια και έχασε στις λεπτομέρειες μια θέση στο Red Bull Rookies Cup. Δεύτερος στην βαθμολογία ήταν ο Ανδρέας Παργινός και τρίτος ο Ανδρέας Λεφέβρ.

racing

Βαθμολογία Racing (pdf)

SS300

eleftheriadis

Ο Νίκος Ελευθεριάδης με Yamaha R3, εξασφάλισε τον τίτλο από τον αγώνα του Σαββάτου με την τέταρτη θέση που κατέλαβε πίσω από τους Γερακιανάκη επίσης με Yamaha, Σκούρτα με KTM και Κυριάκου με Yamaha. O Ελευθεριάδης δεν συμμετείχε στον αγώνα της Κυριακής, στον οποίο ο Γερακιανάκης άφησε πίσω του για ακόμη μια φορά τον Σκούρτα και τον Κυριάκου. Να σημειωθεί πως οι Σκούρτας που ήταν δεύτερος στο Πρωτάθλημα και Γερακιανάκης που τερμάτισε τρίτος έλαβαν μέρος στους τρεις τελευταίους αγώνες της κατηγορίας, ενώ ο Κυριάκου στους δύο.

gerakianakis v

Βαθμολογία SS300 (pdf)

Νέοι

papanikolaou neoi

Η δεύτερη κατηγορία που ο Χρήστος Παπανικαολάου (Kawasaki Ninja 400) δεν είχε αντίπαλο ήταν αυτή των Νέων. Με έξι νίκες και 150 βαθμούς συνολικά δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης. Πίσω του ο Θωμάς Σκούρτας με ΚΤΜ, που ήταν τρίτος και δεύτερος στον 5ο και 6ο αγώνα αντίστοιχα. Ο Νίκος Ελευθεριάδης ήταν τρίτος στη βαθμολογία και στην ίδια θέση τερμάτισε στον τελευταίο αγώνα της κατηγορίας. Ο Γιώργος Γερακιανάκης ήταν δεύτερος στον αγώνα του Σαββάτου, ενώ την Κυριακή είχε πτώση και εγκατάλειψη.

skourtas

Βαθμολογία Νέοι (pdf)

Open

open stampelos

Οι «διαφορές» λύθηκαν στον τελευταίο αγώνα, όπου τελικά πρωταθλητής αναδείχθηκε με τρεις σερί νίκες στο φινάλε του Πρωταθλήματος ο Κώστας Σταμπέλος, ο οποίος δεν είχε βαθμολογηθεί σε 2 από τους 6 αγώνες. Δεύτερη θέση στον αγώνα και το Πρωτάθλημα για τον Μενέλαο Κοντογιάννη, με μόλις 6 βαθμούς διαφορα. Ο Μάρκος Αγγελακόπουλος με μια τρίτη και μια έκτη θέση ήταν τρίτος στη γενική κατάταξη. Ο Ανδρέας Παπατριανταφύλλου ήταν ο αναβάτη που συμπλήρωσε το βάθρο στον αγώνα της Κυριακής.

Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas