Αγώνες Ελλάδας

Πανευρωπαϊκό Supermoto Σπάρτη: Η αναγέννηση περνάει από την Ελλάδα

O Αθλητικός Μοτοσυκλετιστικός Όμιλος Σπάρτης διοργάνωσε με επιτυχία τον μεγάλο αυτό Διεθνή αγώνα στο Sparta Racing Circuit Motul

23.05.2017

Το Supermoto που αναβιώνει και πάλι στην Ελλάδα, έζησε και πάλι μεγάλες στιγμές με έναν (από τους τέσσερις) αγώνα του αναβαθμισμένου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος S2

O Αθλητικός Μοτοσυκλετιστικός Όμιλος Σπάρτης διοργάνωσε με επιτυχία τον μεγάλο αυτό Διεθνή αγώνα στο Sparta Racing Circuit Motul σε συνδυασμό με τον 2ο Αγώνα για το Ελληνικό Κύπελλο Wolf Racing Supermoto στις 13-14 Μαΐου! Σε μια πανέμορφη πίστα, με όλες τις ανέσεις και τις παροχές, όπου αναμένεται ο κόσμος να δώσει το δυναμικό παρόν για να απολαύσει την «τέχνη του γλιστρήματος».

Euro S2 2

Με την εκκίνηση για το 1ο σκέλος, ο Thomas Chareyreμε TM πρωτοπόρος της βαθμολογίας και από την pole position, έστριψε πρώτος και κατόρθωσε να κάνει έναν γρήγορο γύρο από την αρχή, δημιουργώντας μια μεγάλη διαφορά από τους υπολοίπους. Πίσω του ο Marc-ReinerSchmidt με SMW BRT και ο Diego Monticelli με ΤΜ επίσης. Έτσι τερμάτισαν το 1ο σκέλος, με τον Edgardo Borella που κατάφερε να ξεφύγει από τους υπολοίπους πίσω του, αλλά δεν είχε την ταχύτητα να ακολουθήσει τους κορυφαίους αναβάτες να τερματίσει 4ος. Στην 5ηθέση τερμάτισε ο Τσέχος Milan Sitniansky, ενώ την κορυφαία εξάδα έκλεισε ο Ισπανός David Gimenez.Ο Γιώργος Παρασκευάς ήταν ο μοναδικός Έλληνας συμμετέχων και τερμάτισε στην 16ηθέση.

S2 – 1οΣκέλος
1.CHAREYRE Thomas - 4 (FRA, TM) 16 γύρουςσε 17’49.656’’
2.SCHMIDT Marc Reiner - 41 (GER, SWM) +10.693.

Euro S2 6

Με τις καιρικές συνθήκες ακόμα πιο ζεστές στο δεύτερο σκέλος, οThomas Chareyre ήταν ο ταχύτερος και πάλι στην πρώτη στροφή με τον Edgardo Borella και τον Diego Monticelli πίσω του, και φτιάχνοντας συνεχώς διαφορά όπως στο 1ο σκέλος. Στο 3ο γύρο, ο Diego Monticelli πέρασε τον Borella και ανέβηκε 2ος. Ο Marc-Reiner Schmidt μετά από άσχημη εκκίνηση, είχε ήδη πλασαριστεί στην 4άδα. 2 γύρους πριν το τέλος, η μοτοσυκλέτα του Chareyre έμεινε από μηχανική βλάβη, χάνοντας έτσι τη νίκη αλλά και την πρωτοπορία του πρωταθλήματος!Ο Diego Monticelli πέρασε στην πρώτη θέση και την κράτησε, παρά την προσπάθεια του Marc-Reiner Schmidt.Στην τρίτη θέση τελικά ήταν ο Edgardo Borella. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Thomas Chareyre τερμάτισε τον αγώνα στην 16η θέση, φέρνοντας την μοτοσυκλέτα του με τα χέρια μέχρι την γραμμή τερματισμού στα όρια της λιποθυμίας λόγω της ζέστης! Μάχη για την 4η θέση είχαμε μεταξύ του Ισπανού David Gimenez και του Τσέχου Milan Sitniansky, με τον Gimenez να νικά στην γραμμή τερματισμού με ελάχιστη διαφορά. Την εξάδα συμπλήρωσε ο Raul Tschupp.Με τη νίκη του στο δεύτερο σκέλος, ο Ιταλός Diego Monticelli πήρε επίσης τη συνολική νίκη στη Σπάρτη και την κόκκινη ταμπέλα που σημαίνει και την πρωτοπορία στο πρωτάθλημα.Ο Γιώργος Παρασκευάς στο 2ο σκέλος τερμάτισε στην 15ος.

Ελληνικό κύπελλο Wolf Supermoto
Στον 2ο γύρο του κυπέλου συμμετείχαν 14 αθλητές. Στο 1οσκέλος την poleposition είχε ο Γιάννης Κωνσταντινάκος, όμως ο Νίκος Καρακώστας έκανε πολύ καλή εκκίνηση και έστριψε πρώτος με τον Κωνσταντινάτο πίσω του. Στην πρώτη στροφή η πτώση του Σταύρου Κρεμάλα είχε ως αποτέλεσμα να βγει κόκκινη σημαία για να ακολουθήσει επανεκκίνηση. Τώρα ο Κωνσταντινάκος στρίβει πρώτος με τον Καρακώσταπίσω του, σε μια μάχη που κράτησε σε όλο τον αγώνα. Στην 3ηθέση πίσω τους ο Νίκος Νικολέτος ανέβαζε ρυθμό για να τους φτάσει αλλά έπεσε στον 4ο γύρο χωρίς συνέπιες 3οςτελικά τερμάτισε ο Σπύρος Σταρρόπουλος.
Στο 2ο σκέλος την εκκίνηση πήρε ο Νίκος Καρακώστας με τον Κωνσταντινάτο πίσω του και τον Νικολέτο λίγο από πίσω του.Αμέσως οι δυο πρώτοι ξέφυγαν από τους υπολοίπους, με τον Κωνσταντινάτο να επιτίθεται συνεχώς. Στον 5ογύρο ο Κωνσταντινάκος πέρασε μπροστά. Λίγο ποιο πίσω Νικολέτος,Σταρρόπουλος και Αντωνόπουλος έδιναν την μάχη τους για την 3ηθέση, που κέρδισε ο Νικολέτος. 4ος
ο Βαγγέλης Αντωνόπουλος, μπροστά από τον Σταρρόπουλο.
Στο σύνολο της ημέρας στο πρώτο σκαλί του βάθρου στην κατηγορία Racing ανέβηκε ο Γιάννης Κωνσταντινάκος, στο δεύτερο σκαλί ο Νίκος Καρακώστας, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο Νίκος Νικολέτος!
Στην κατηγορία ΝΕΩΝ στο βάθρο ανέβηκε στην πρώτη θέση ο Μπάμπης Λατσούδης, ο Βαγγέλης Αντωνόπουλος στην δεύτερη θέση και στην τρίτη θέση ο Ανδρέας Αντωνίου!

Αποτελέσματα-Βαθμολογίες Ελληνικού Κυπέλλου                           Βαθμολογίες EuroS2

Γραφείο Τύπου και επικοινωνίας ΑΜΟΤΟΕ

Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas
Ο Pat Hennen είχε κερδίσει το Φινλανδικό GP την 1η Αυγούστου 1976. Ήταν ο πρώτος Αμερικάνος που κατέκτησε την κορυφή στο κορυφαίο πρωτάθλημα