Αγώνες Ελλάδας

Πανελλήνιο Πρωτ. Ταχύτητας 1ος αγώνας Μέγαρα: Supersport

O Δημήτρης Καρακώστας επικράτησε

02.04.2018

Ο Δημήτρης Καρακώστας έκανε έναν πολύ πειστικό αγώνα, κερδίζοντας στον πρώτο γύρο του φετινού Πρωταθλήματος

Τα απρόοπτα στην κατηγορία Supersport άρχισαν πριν καν ξεκινήσει ο αγώνας. Ο ταχύτερος των δοκιμαστικών Δημήτρης Καρακώστας (Honda CBR 600RR) παραλίγο να μην συμμετάσχει στον πρώτο αγώνα της χρονιάς, αφού ο αλυτάρχης διαπίστωσε πως το πίσω ελαστικό του δεν ήταν «μαρκαρισμένο». Αμέσως επικράτησε πανικός και εκνευρισμός με τις δύο πλευρές να έχουν εξίσου δίκιο, αφού ο αλυτάρχης έκανε σωστά τη δουλειά του ενώ ταυτόχρονα από την οργάνωση διαπιστώθηκε πως είχε μαρκαριστεί μόνο το ένα ελαστικό από το δεύτερο ζευγάρι.

3 supersport600

Έτσι ο Καρακώστας στήθηκε στην εκκίνηση έχοντας δίπλα του τον Αλέξανδρο Παπαγεωργίου (Yamaha R6) και τον Σταύρο Τριντή με Honda, με τους δύο πρώτους να έχουν σπάσει το φράγμα του ενός λεπτού!

2 supersport600

Αρχικά ο αναβάτης της Honda ακολούθησε συντηρητική τακτική μένοντας πίσω από τους Τριντή και Παπαγεωργίου. Γρήγορα ανέβασε ρυθμό, περνώντας αρχικά τον αναβάτη της Yamaha και στην συνέχεια τον Τρίντη. Από εκεί και πέρα ο Καρακώστας δεν απειλήθηκε, ενώ στον 12ο γύρο έκανε τον καλύτερο χρόνο με 59.883! Πιο πίσω όμως οι μάχες του Παπαγεωργίου με τον Τρίντη χάρισαν πλούσιο θέαμα έως το τέλος του αγώνα που έγινε κάτω από μεγάλης έντασης ανέμους. Τελικά ο Παπαγεωργίου ήταν ο νικητής με τον Τριτή να ανεβαίνει στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

5 supersport600

Ο Δημήτρης Παπαγγέλου (Yamaha) ήταν τέταρτος σε έναν «μοναχικό» αγώνα, ενώ οι Θεοφάνης Μίχας (Triumph) και Γιάννης Τζωρτζόπουλος συμπλήρωσαν την εξάδα.

Επόμενο αγώνας στην Τρίπολη 28 και 29 Απριλίου

Η Bimota by Kawasaki Racing Team θα εξελίξει μοτοσυκλέτα που θα βασίζεται σε πλαίσιο Bimota και κινητήρα ΖΧ-10 RR. Η ομάδα θα κάνει ντεμπούτο το 2025 στο WorldSBK
Ένα νέος αναβάτης κέρδισε, ένας Πρωταθλητής επέστρεψε στην κορυφή και ένας κατασκευαστής ονειρεύεται τον πρώτο του τίτλο στα superbike
Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου